zdjęcie z materiałów promocyjnych Krynicy Zdrój
Informacje o sezonowych atrakcjach
organizowanych przez Towarzystwo z Beskidu Niskiego jak zajęcia z jogi, obserwacja nietoperzy w cerkwi czy lokalne przedstawienia teatralne znajdziesz na Facebooku. W wakacje właściwie codziennie coś się u nas dzieje!
Dzikie Stoły - wiosna i jesień
To jedyna taka restauracja w Polsce, otwierana co roku na kilka godzin pod gołym niebem. Spotkasz tutaj lemoniadę z kwiatów czarnego bzu, owsiany żur, ukochaną pomidorową czy śliwkowe ciasto. A wszystko okraszone pięknymi rozmowami z nutą dymu unoszącego się znad ogniska. Jako współorganizatorzy (czyt. współkucharze) bardzo zapraszamy!
Łemkowska Watra w Zdyni - lipiec
To czas spotkań Łemków z całego świata, przy akompaniamencie unikalnych zespołów folkowych i alternatywnych. Podczas Watry nie może oczywiście zabraknąć także tradycyjnego jedzenia czy stoisk z łemkowskim rzemiosłem. Programy oraz daty kolejnych edycji znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu.
Rajd Hawran - lipiec
Święto Rydza - wrzesień lub październik
Polowanie na rydza, koncerty, spektakle, uczty dla podniebienia i leśne warsztaty przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy podczas tej corocznej imprezy! A to i tak nie wszystko, co się dzieje w Wysowej Zdrój przez ten jeden jesienny weekend... Więcej informacji oraz atrakcji jest na tej stronie.
zdjęcie z materiałów promocyjnych UNESCO
Poznaj naszą codzienność
w Beskidzie Niskim
Strona stworzona przez naszego stałego gościa w kreatorze WebWave
Oryginalna Krynica Zdrój
Znajdziesz tu stare wille, wspaniałe lody, całoroczny tor saneczkowy oraz lodowisko. Fontanny i łabędzie stworzone z kwiatowych dekoracji dodają temu miejscu ciekawego jedynego w swoim rodzaju smaczku. Jest tutaj także pierwsza w Polsce ścieżka pośród koron drzew (widoczna na zdjęciu).
Zwierzęta Tylicza
W Tyliczu można zajrzeć do lubianego przez dzieci gospodarstwa Farma LaMa. Mieszka tutaj cały zwierzyniec - kozy, owce, konie, krowy, psy… Latem nietrudno trafić na warsztaty czy pokaz robienia serów.
Słowacji Bardejov i basen w Popradzie
Nie można jednak pominąć tak bliskiej nam Słowacji! Dla miłośników poznawanie perełek światowego dziedzictwa UNESCO niemałą gratką będzie miasteczko Bardejov z ogromnym rynkiem i świetnie zachowanymi fortyfikacjami obronnymi.
W bardziej upalne dni polecamy za to Aqua City Poprad, w którym ilość basenów, rur czy zjeżdżali zachwyci najbardziej wymagających pływaków.
Beskid Niski to kraina o niezwykłej historii. Warto wyruszyć jej śladami, aby móc zacząć odnajdywać ukryte po dolinach zdziczałe sady, austriackie cmentarze czy malownicze cerkwie.
Dzika Dolina Bieliczna
Dolina leży u stóp Lackowej. Po tej niegdyś kipiącej życiem miejscowości pozostała charakterystyczna, biała cerkiew oraz niewielki cmentarz. To jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Poznawanie Bielicznej możesz połączyć z wejściem na Lackową. Wejście do doliny znajduje się na końcu Izb, a przy skręcie na szutrową drogą zobaczysz dużą, drewnianą tablicę. Na pewno trafisz!
Ciche Ropki
Do Ropek możesz dojechać lub dojść pieszo przez las. To piękna łemkowska wieś, w której współcześnie mieszkają przede wszystkim gospodarze agroturystyk oraz artyści. W Ropkach często odbywają się warsztaty i kameralne koncerty, o których zawsze staramy się pisać na swojej stronie. To piękne miejsce na cichy, niespieszny spacer.
Cmentarz na Rotundzie i stadnina w Regietowie
Na szczyt Rotundy prowadzi szlak czerwony. Trasa, początkowo dość stroma, robi się później przyjemniejsza i już po 2 km trafiasz na szeroką leśną polanę z unikalnym cmentarzem wojennym. Łącznie pochowano tu 54 żołnierzy - austriackich oraz rosyjskich, którzy zginęli na okolicznych wzgórzach w 1915 roku. Charakterystyczną cechą Rotundy jest 5 wież, wokół których znajdują się groby.
Odwiedziny Rotundy warto wykorzystać jako pretekst do poznania Regietowa. Znajdziesz tu jedną z najbardziej znanych hodowli koni huculskich, studencką bazę namiotową przy strumieniu oraz dzikie łąki w pobliskim Regietowie Wyżnym.
Zapomniana Nieznajowa
Nieznajowa to kolejna miejscowość, która podczas akcji Wisła zniknęła z map i świadomości. Dzisiaj znajdziesz tu prywatne schronisko sezonowe, niekończące się łąki oraz… drzwi. Są symbolem nieistniejąca już świata Łemków. Przechodząc przez ich próg na chwilę naprawdę można uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu były tu dwa tartaki, szkoła, a nawet poczta.
Murale w Grybowie
Jak jednak jeszcze bardziej poczuć klimat Beskidu Niskiego? Najlepiej wybrać się w podróż śladami murali upamiętniających mieszkańców Grybowa. Wszystkie murale,
a także inne atrakcje tego miasteczka znajdziesz na tej mapie.
Zagroda Maziarska w Łosiu i Zagroda edukacyjna Dziubyniłka
Co roku kilkaset wozów wypełnionych maziami, smarami i olejami zaczynało w tej łemkowskiej wsi swą wędrówkę w kierunku Litwy, Węgier, a nierzadko również i dalekiego Siedmiogrodu. Odwiedzając Zagrodę w Łosiu cofniesz się w czasie, oglądając tradycyjne chyże czy uczestnicząc w warsztatach wyrabiania drewnianych łyżek lub szmacianych lalek.
Dziubyniłka zachwyci Cię ponad stuletnymi eksponatami. Właściciele to rodowici Łemkowie, a ich zajęcia artystyczne (np. przygotowywanie tradycyjnych pisanek) czy kulinarne (pieczenie knysza czy gotowanie kiesełyci), zostaną na długo w Twojej pamięci.
Szlak Architektury Drewnianej
Dla miłośników architektury Beskid Niski to prawdziwa perełka. Tylko w naszym bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery drewniane cerkwie, z czego aż trzy są wpisane na listę UNESCO. Najbliższa cerkiew znajduje się w Banicy (2 km). Pozostałe to niesamowite cerkwie w Kwiatoniu (20 km), Brunarach (10 km) oraz Powroźniku (22 km).
Pełną mapę znajdziesz tutaj.
Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach…
Można też skorzystać z planszówek. Sięgnąć po książkę z naszej biblioteczki. Obejrzeć film na starej ścianie. Zaparzyć w ekspresie pyszną kawę i zjeść domowe ciasto.
Bo - jak dalej cytując Tove Jansson - bardzo jest łatwo miło spędzać czas.
Na wycieczki zabierz ze sobą mapę okolicy, wygodne buty, wodę i coś do zjedzenia. Jeśli chcesz korzystać z nawigacji polecamy strony mapy.cz oraz mapa-turystyczna.pl gdzie znajdziesz wszystkie szlaki turystyczne.
Uwaga - mapy najlepiej pobrać w wersji offline. W wielu miejscach w Beskidzie Niskim nie ma zasięgu!
Najwyższa Lackowa
Naszego Domu strzeże majestatyczna góra Lackowa o wysokości 997 m n.p.m.
To najwyższy szczyt całego pasma Beskidu Niskiego, który zalicza się do Korony Gór Polski. Podejście - zwłaszcza od strony zachodniej - jest miejscami bardzo strome, jednak satysfakcja po dojściu na szczyt jest zdecydowania warta wysiłku!
Na taką wycieczkę warto poświęcić pół dnia, aby na spokojnie czerwonym szlakiem wdrapać się na górę, a następnie skręcić zaraz za Przełęczą Pułaskiego na nieoznaczoną drogę w stronę doliny Bielicznej.
Widokowe wzgórze Łan
Jeśli szukasz pięknych widoków, nie możesz ominąć niepozornego wzgórza Łan nad Tyliczem. Ten niewielki, porośnięty łąkami szczyt najlepiej poznać idąc niebieskim szlakiem Śladami Konfederatów Barskich. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na beskidzkie lasy oraz doliny. Droga na Łan z Tylicza ma niecałe 2 km, dlatego to dobry pomysł na krótszy spacer.
Odludny Magurski Park Narodowy
Pobliski Magurski Park Narodowy to chyba jedno z najdzikszych miejsc w okolicy.
Nic dziwnego, że stał się domem dla takich zwierząt jak wilk, ryś czy nawet niedźwiedź. Warto zajrzeć też do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Krempnej.