zdjęcie z materiałów promocyjnych Krynicy Zdrój

Informacje o sezonowych atrakcjach 
organizowanych przez Towarzystwo z Beskidu Niskiego jak zajęcia z jogi, obserwacja nietoperzy w cerkwi czy lokalne przedstawienia teatralne znajdziesz na Facebooku. W wakacje właściwie codziennie coś się u nas dzieje! 

Wakacje w górach
Wakacje w górach

Poznaj te
szczególne dni

Dzikie Stoły - wiosna i jesień

To jedyna taka restauracja w Polsce, otwierana co roku na kilka godzin pod gołym niebem. Spotkasz tutaj lemoniadę z kwiatów czarnego bzu, owsiany żur, ukochaną pomidorową czy śliwkowe ciasto. A wszystko okraszone pięknymi rozmowami z nutą dymu unoszącego się znad ogniska. Jako współorganizatorzy (czyt. współkucharze) bardzo zapraszamy! 

Łemkowska Watra w Zdyni - lipiec 

To czas spotkań Łemków z całego świata, przy akompaniamencie unikalnych zespołów folkowych i alternatywnych. Podczas Watry nie może oczywiście zabraknąć także tradycyjnego jedzenia czy stoisk z łemkowskim rzemiosłem. Programy oraz daty kolejnych edycji znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu

Rajd Hawran - lipiec 

Rowerowy rajd na orientację pośród beskidzkich dolin to krok ku prawdziwej przygodzie! Co roku można wziąć udział w trasach o różnym stopniu trudności - odpowiednich dla sportowców, turystów czy po prostu całych rodzin. Tutaj dowiesz się więcej. 
 
Redyk - początek października
 
Redyk to tradycyjny powrót bacy z owcami na Podhale z beskidzkich ziem. 
Ale to też po prostu fragment historii, która z roku na rok zanika. Widok stad owiec powracających na zimę do domu to coś, co warto zobaczyć. Póki jeszcze ta opowieść trwa. 
 

Święto Rydza - wrzesień lub październik

Polowanie na rydza, koncerty, spektakle, uczty dla podniebienia i leśne warsztaty przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy podczas tej corocznej imprezy! A to i tak nie wszystko, co się dzieje w Wysowej Zdrój przez ten jeden jesienny weekend... Więcej informacji oraz atrakcji jest na tej stronie. 

 

zdjęcie z materiałów promocyjnych UNESCO

Beskid Niski cerkwie
Dom na Łąkach
Noclegi w górach
Beskid Niski cerkwie
Wakacje w górach
Beskid Niski agroturystyka
Lackowa
Beskid niski agroturystyka
Zagroda maziarska

Poznaj naszą codzienność 
w Beskidzie Niskim

Strona stworzona przez naszego stałego gościa w kreatorze WebWave 

Zjedź latem na sankach

Oryginalna Krynica Zdrój

Znajdziesz tu stare wille, wspaniałe lody, całoroczny tor saneczkowy oraz lodowisko. Fontanny i łabędzie stworzone z kwiatowych dekoracji dodają temu miejscu ciekawego jedynego w swoim rodzaju smaczku. Jest tutaj także pierwsza w Polsce ścieżka pośród koron drzew (widoczna na zdjęciu). 

Zwierzęta Tylicza

W Tyliczu można zajrzeć do lubianego przez dzieci gospodarstwa Farma LaMa. Mieszka tutaj cały zwierzyniec - kozy, owce, konie, krowy, psy… Latem nietrudno trafić na warsztaty czy pokaz robienia serów. 

Słowacji Bardejov i basen w Popradzie

Nie można jednak pominąć tak bliskiej nam Słowacji! Dla miłośników poznawanie perełek światowego dziedzictwa UNESCO niemałą gratką będzie miasteczko Bardejov z ogromnym rynkiem i świetnie zachowanymi fortyfikacjami obronnymi. 

W bardziej upalne dni polecamy za to Aqua City Poprad, w którym ilość basenów, rur czy zjeżdżali zachwyci najbardziej wymagających pływaków. 

 

Przejdź przez drzwi do zapomnianego świata Łemków

Beskid Niski to kraina o niezwykłej historii. Warto wyruszyć jej śladami, aby móc zacząć odnajdywać ukryte po dolinach zdziczałe sady, austriackie cmentarze czy malownicze cerkwie. 

Dzika Dolina Bieliczna

Dolina leży u stóp Lackowej. Po tej niegdyś kipiącej życiem miejscowości pozostała charakterystyczna, biała cerkiew oraz niewielki cmentarz. To jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Poznawanie Bielicznej możesz połączyć z wejściem na Lackową. Wejście do doliny znajduje się na końcu Izb, a przy skręcie na szutrową drogą zobaczysz dużą, drewnianą tablicę. Na pewno trafisz! 

Ciche Ropki

Do Ropek możesz dojechać lub dojść pieszo przez las. To piękna łemkowska wieś, w której współcześnie mieszkają przede wszystkim gospodarze agroturystyk oraz artyści. W Ropkach często odbywają się warsztaty i kameralne koncerty, o których zawsze staramy się pisać na swojej stronie. To piękne miejsce na cichy, niespieszny spacer. 

Cmentarz na Rotundzie i stadnina w Regietowie 

Na szczyt Rotundy prowadzi szlak czerwony. Trasa, początkowo dość stroma, robi się później przyjemniejsza i już po 2 km trafiasz na szeroką leśną polanę z unikalnym cmentarzem wojennym. Łącznie pochowano tu 54 żołnierzy - austriackich oraz rosyjskich, którzy zginęli na okolicznych wzgórzach w 1915 roku. Charakterystyczną cechą Rotundy jest 5 wież, wokół których znajdują się groby. 

Odwiedziny Rotundy warto wykorzystać jako pretekst do poznania Regietowa. Znajdziesz tu jedną z najbardziej znanych hodowli koni huculskich, studencką bazę namiotową przy strumieniu oraz dzikie łąki w pobliskim Regietowie Wyżnym. 

Zapomniana Nieznajowa 

Nieznajowa to kolejna miejscowość, która podczas akcji Wisła zniknęła z map i świadomości. Dzisiaj znajdziesz tu prywatne schronisko sezonowe, niekończące się łąki oraz… drzwi. Są symbolem nieistniejąca już świata Łemków. Przechodząc przez ich próg na chwilę naprawdę można uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu były tu dwa tartaki, szkoła, a nawet poczta. 

Murale w Grybowie

Jak jednak jeszcze bardziej poczuć klimat Beskidu Niskiego? Najlepiej wybrać się w podróż śladami murali upamiętniających mieszkańców Grybowa. Wszystkie murale,
a także inne atrakcje tego miasteczka znajdziesz na tej mapie. 

Zagroda Maziarska w Łosiu i Zagroda edukacyjna Dziubyniłka 

Co roku kilkaset wozów wypełnionych maziami, smarami i olejami zaczynało w tej łemkowskiej wsi swą wędrówkę w kierunku Litwy, Węgier, a nierzadko również i dalekiego Siedmiogrodu. Odwiedzając Zagrodę w Łosiu cofniesz się w czasie, oglądając tradycyjne chyże czy uczestnicząc w warsztatach wyrabiania drewnianych łyżek lub szmacianych lalek. 

Dziubyniłka zachwyci Cię ponad stuletnymi eksponatami. Właściciele to rodowici Łemkowie, a ich zajęcia artystyczne (np. przygotowywanie tradycyjnych pisanek) czy kulinarne (pieczenie knysza czy gotowanie kiesełyci), zostaną na długo w Twojej pamięci. 

Szlak Architektury Drewnianej 

Dla miłośników architektury Beskid Niski to prawdziwa perełka. Tylko w naszym bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery drewniane cerkwie, z czego aż trzy są wpisane na listę UNESCO. Najbliższa cerkiew znajduje się w Banicy (2 km). Pozostałe to niesamowite cerkwie w Kwiatoniu (20 km), Brunarach (10 km) oraz Powroźniku (22 km).
Pełną mapę znajdziesz tutaj. 
 

Agroturystyka beskid niski

A w czasie niepogody...

Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach…

Można też skorzystać z planszówek. Sięgnąć po książkę z naszej biblioteczki. Obejrzeć film na starej ścianie. Zaparzyć w ekspresie pyszną kawę i zjeść domowe ciasto. 

Bo - jak dalej cytując Tove Jansson - bardzo jest łatwo miło spędzać czas. 

Rzuć wszystko i chodź w góry

Na wycieczki zabierz ze sobą mapę okolicy, wygodne buty, wodę i coś do zjedzenia. Jeśli chcesz korzystać z nawigacji polecamy strony mapy.cz oraz mapa-turystyczna.pl gdzie znajdziesz wszystkie szlaki turystyczne.  

Uwaga - mapy najlepiej pobrać w wersji offline. W wielu miejscach w Beskidzie Niskim nie ma zasięgu! 

Najwyższa Lackowa 

Naszego Domu strzeże majestatyczna góra Lackowa o wysokości 997 m n.p.m.
To najwyższy szczyt całego pasma Beskidu Niskiego, który zalicza się do Korony Gór Polski. Podejście - zwłaszcza od strony zachodniej - jest miejscami bardzo strome, jednak satysfakcja po dojściu na szczyt jest zdecydowania warta wysiłku! 

Na taką wycieczkę warto poświęcić pół dnia, aby na spokojnie czerwonym szlakiem wdrapać się na górę, a następnie skręcić zaraz za Przełęczą Pułaskiego na nieoznaczoną drogę w stronę doliny Bielicznej. 

Widokowe wzgórze Łan 

Jeśli szukasz pięknych widoków, nie możesz ominąć niepozornego wzgórza Łan nad Tyliczem. Ten niewielki, porośnięty łąkami szczyt najlepiej poznać idąc niebieskim szlakiem Śladami Konfederatów Barskich. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na beskidzkie lasy oraz doliny. Droga na Łan z Tylicza ma niecałe 2 km, dlatego to dobry pomysł na krótszy spacer. 

Odludny Magurski Park Narodowy

Pobliski Magurski Park Narodowy to chyba jedno z najdzikszych miejsc w okolicy.
Nic dziwnego, że stał się domem dla takich zwierząt jak wilk, ryś czy nawet niedźwiedź. Warto zajrzeć też do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Krempnej. 

CHCĘ TO PRZEŻYĆ